Serrières, Billouin nyerték a 2023-as XTERRA világbajnokságot Kiemelt

• Állapot: Aktuális

Arthur Serrières (FRA) és Solenne Billouin (FRA) megvédte címét a 2023-as XTERRA világbajnokságon az olaszországi Trentinóban, ezzel mindketten meghosszabbították XTERRA világbajnoki dicsőségüket az egymást követő második évben. ‍

29 szept. 2023 Hozzászólás: Hozzászólás
Serrières, Billouin nyerték a 2023-as XTERRA világbajnokságot Foto: XTERRA

A Molveno-tó hűvös, tiszta, kristályos vize fölött kitisztul az égbolt, így több mint 100 elit off-road sportoló állt rajthoz a 27. XTERRA Világbajnokságon.

XTERRA World Champs Press release 2023 09 swimm

Serrières a verseny nagy részét másodpercekkel töltötte Felix Forissier mögött, mielőtt a futás utolsó 5 km-én megszerezte a győzelmet, míg Jens Emil Sloth Nielsen az úszás végén a 36. pozícióból szerezte meg a bronzérmet! ‍

A nőknél Billouin az első nagy emelkedőn állt az élre, majd innen lassan növelte előnyét, és közel 2 perccel Alizée Paties (FRA) előtt végzett az élen. Diede Diederiks (NLD) állt fel a dobogó harmadik fokára, 4 perc és 37 másodperccel Paties mögött, így bronzérmet szerzett a rövid pályás versenyen elért második helye után.

XTERRA World Champs Press release 2023 09 mtb track wall

A világbajnoki versenyt egy 1,5 km-es nyílt vízi úszás vezette be, amelyet egy 32 km-es mountain bike követett 1100 méter feletti szintemelkedéssel, majd egy intenzív 10 km-es terepfutás zárta le - mindez végig sáros ösvényeken és csúszós lejtőkön. ‍

A férfi elit versenyben Michele Bonocina (ITA) vezette az élen az ötfős csoportot, aki 20:09-es idővel hagyta el a 18 fokos vizet, gyakorlatilag Jens Roth-tal (GER) fej fej mellett, alig másodperccel megelőzve őt. Sam Osborne (NZL) és Jules Dumas (FRA) 20:12-re teljesítette az úszást, valamint Norland Keller (USA), aki 20:14-es idővel szállt ki a vízből. ‍ A kerékpáros pálya első emelkedőjének a végére azonban Felix Forissier (FRA) és Serrières a verseny élére álltak, és az első 16 kilométeres kört a mezőny elején fejezték be. Serrières mindössze 2,3 másodperccel Forissier mögött fordult a második körre.

Forissier sokáig megtartotta a vezetést, az első kör után tovább növelte a különbséget 13 másodpercre, de talán rosszul mérte fel erejét, mivel Serrières végül hátrányát 22 másodperces előnyre fordította a terepfutáson, ezzel bebiztosította a győzelmet. 2:38:53-as idővel haladt át a célvonalon, ‍Forissier követte 2:39:21-nél, és gyorsan meg is jegyezte a verseny után:

„A montimon azt hiszem, egy kicsit túl erősen nyomtam, mert túl nehéz volt utána a terepfutás. Ott szintén túl erősen nyomtam a futás első körében, így nem tudtam kellő tartalékot elővenni a befejezéshez.”

A nők elit versenyében Samantha Kingsford (NZL) szállt ki először a vízből 22:27-es idővel. Szorosan követte őt Maeve Kennedy (AUS) és Amanda Presgraves (USA). A három sportoló mögött 7 másodperccel érkeztek a többiek.

XTERRA World Champs Press release 2023 09 famele bike

A két kiemelt francia sportoló, Alizée Paties és Solenne Billouin a 8., illetve a 10. helyen hagyta el a vizet, és az első kerékpáros szakaszt követően meg tudták előzni Maeve Kennedyt (AUS), miközben Billouin uralta az első kemény emelkedőt, amelynek a végére 25 másodperccel előzte meg honfitársát. A második kör végére Billouin 1 perc 27 másodpercre növelte előnyét Paties és 3 perc 31 másodpercre az olaszok versenyzője, Sandra Mairhofer előtt. ‍ Az terepfutáson Billouin tovább növelte előnyét, végül 3:06:12-vel, 1 perc 58 másodperc előnnyel fejezte be a versenyt. A célban ezt mondta:

„Őrület, ez a szezon rettentő hosszú és nagyon intenzív volt a világbajnoksággal együtt. Azt hiszem, ma azzal nyertem, hogy nem féltem a vezetéstől. Megnyertem a versenyt az montis emelkedőn, de majdnem elvesztettem a lejtőn, mert Alizee minden pillanatban egyre közeledett.”

Amikor a szezonbeli fejlődéséről kérdezték, Billouin ezt válaszolta:

„Gyakran jó vagyok a szezon elején. Nyáron kicsit nehezebb, aztán a szezon végén visszatérek. Ebben a szezonban sok minden változott, hiszen új edzővel, új kerékpárral dolgoztam, így egy kicsit több időre volt szükségem, hogy megtaláljam a jó vonalat. A családom és a barátaim itt vannak, csodálatos nyerni így.” ‍

Alizée Paties 3:08:10-es idővel végzett a 2. helyen az XTERRA világbajnokságon. Bár lehet, hogy lemaradt a világbajnoki címről, teljesítménye még mindig elég volt ahhoz, hogy megszerezze az első XTERRA Világkupa összesített győzelmét.